fot. fotolia

Ewolucje rynków aptekarskich

Na wydawałoby się znajdującym się w stagnacji lub nawet lub nawet recesji rynku aptecznym dużo się dzieje.

Właśnie Sąd Okręgowy w Katowicach nałożył na aptekarkę grzywnę i karę więzienia w zawieszeniu za to, że odsprzedawała leki do hurtowni, a te potem sprzedawały je za granicę. Kilka dni temu powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Farmaceutów „Perspektywa 2030” założone przez farmaceutów pracujących w aptekach sieciowych na terenie całego kraju. To przykłady reakcji na patologie dotyczące rynku aptekarskiego. Niezależnie od tego, sektor czekają poważne przeobrażenia.

Brak właściwej oceny skutków regulacji dotyczących dystrybucji leków doprowadził do patologii w postaci odwróconego łańcucha dystrybucji i w konsekwencji nielegalnego wywozu leków. Odsprzedawanie medykamentów przez farmaceutów do hurtowni to przykład jak można wypaczyć najszlachetniejszą ideę. Z drugiej strony, można powiedzieć, że jest to reakcja na obniżenie narzutu hurtowego na leki refundowane do poziomu 5 procent. Spowodowało to, że obrót farmaceutykami refundowanymi stał się nierentowny. Negatywnie wpłynęło to zarówno na kondycję finansową dystrybutorów farmaceutycznych, jak i aptek. W placówkach znajdują się często medykamenty po jednym opakowaniu. Reszta jest na zamówienie, coraz częściej, realizowane w ciągu 48 godzin, tak jakby choroba miała w zwyczaju czekanie. Samorządem aptekarskim rządzą głównie farmaceuci będący właścicielami aptek. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Farmaceutów „Perspektywa 2030” chce to zmienić, m. in. wzmacniając reprezentację farmaceutów pracujących w aptekach sieciowych we władzach samorządu aptekarskiego. Będzie ono dążyć do przyznania w organach izb aptekarskich co najmniej 50 procent miejsc farmaceutom, którzy nie są właścicielami aptek i co najmniej 40 procent miejsc kobietom.

Niezależnie, od specyfiki krajowej, istnieją też trendy makroekonomiczne. Widać w sprzedaży powiększający się udział leków generycznych. Rośnie też zainteresowanie produktami specjalistycznymi, związanymi ze specjalnym przechowywaniem i transportem. Wzrasta ilość placówek sieciowych, w tym grup wirtualnych. Prawdopodobnie jesteśmy na początku „e-ery” w opiece zdrowotnej. Na rynku aptekarskim widoczne są też ogólne tendencje gospodarcze związane z konsolidacją i globalizacją, których celem jest uzyskanie efektu synergii oraz zdobycia specjalistycznych rozwiązań.

Ciekawie ewoluują też rynki aptekarskie w poszczególnych krajach. Zmienia się rola placówek. W Brazylii top sieci skupiają się na profesjonalizacji usług, z wykorzystaniem zaawansowanych systemów CRM. W Stanach Zjednoczonych zaczyna się przykładać coraz większą uwagę do usług w zakresie wellness oraz polepszenia jakości obsługi. W Chinach rośnie rola farmaceuty i opieki farmaceutycznej. W RPA 60 procent aptek stanowią podmioty świadczące dodatkowe usługi w zakresie ochrony zdrowia, albowiem jest ona znacznie szybsza niż klasyczna konsultacja lekarska. W Wielkiej Brytanii apteki odgrywają dużą rolę w świadczeniu podstawowej opieki zdrowotnej. W Polsce wprowadzono zmiany prawne, które to w znaczący sposób utrudniają. W efekcie doprowadzono do sytuacji w której rola aptekarzy ogranicza się wyłącznie wydawania leków.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza