fot. depositphotos

Piękny dekolt

Każda kobieta marzy, by jak najdłużej wyglądać młodo. Pomagają w tym specjalistyczne kremy do twarzy, odżywki do włosów, balsamy do ciała. Często jednak wiek kobiety zdradzają nie zmarszczki na twarzy, ale wygląd szyi i dekoltu.

Dlaczego skóra w tych okolicach tak szybko się starzeje? Jak o nią dbać, by była dłużej młoda? Wiedza ta będzie szczególnie przydatna przed zbliżającym się latem, kiedy to, za sprawą głębszych dekoltów, częściej eksponujemy właśnie tę część ciała.

Dlaczego skóra na dekolcie i szyi szybciej się starzeje?

Podstawą każdego rytuału pielęgnacyjnego jest dbanie o twarz, włosy oraz skórę na całym ciele. Jednak bardzo często zapominamy o szyi i dekolcie. A w tych okolicach skóra starzeje się szybciej niż w innych miejscach. Związane jest to z faktem, iż jest ona o wiele cieńsza niż na twarzy. Zbudowana jest również z tkanki uboższej w włókna kolagenowe odpowiadające za jej sprężystość. Starzenie się tej tkanki związane jest z utratą naturalnej wilgoci – skóra w obrębie szyi i dekoltu szybko się odwadnia, ponieważ zawiera mniej gruczołów łojowych produkujących wydzielinę odpowiadającą za powstanie warstwy natłuszczającej i zatrzymującej wodę w skórze.

Co szkodzi szyi i dekoltowi?

Kondycji skóry w obrębie dekoltu szkodzi brak pielęgnacji lub stosowanie źle dobranych kosmetyków. Poza tym starzenie przyśpiesza nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, a także rozgrzane powietrze. Należy zwrócić również uwagę na ubiór – lepiej unikać drażniących skórę, szorstkich szalików, obcisłych golfów i źle dopasowanych bluzek. Skórze na dekolcie szkodzi również pochylona pozycja ciała, która sprzyja pojawieniu się zmarszczek – dlatego warto zwracać uwagę na to, aby nie garbić się oraz unikać spania na zbyt wysokiej poduszce.

Odpowiednia pielęgnacja

Podstawowym postępowaniem zapobiegawczym jest oczywiście prawidłowa i przede wszystkim regularna pielęgnacja tych okolic. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie skóry. Ze względu na jej delikatność i wrażliwość nie wolno stosować do tego celu zbyt agresywnych kosmetyków, ani zwykłych mydeł, które mogą wysuszać. Najlepiej zastosować łagodne żele myjące lub delikatne płyny micelarne, a następnie tonizować przy pomocy bezalkoholowego toniku. Mogą być to kosmetyki na co dzień używane do oczyszczania skóry na twarzy, ale najlepiej, żeby były hipoalergiczne.

Raz na kilka dni (ale nie częściej) należy na tę partię ciała zastosować peeling. W przypadku skóry wrażliwej warto wybrać łagodniejszy peeling enzymatyczny, aby dodatkowo jej nie podrażniać. Zabieg ten nie tylko usuwa martwy, zrogowaciały naskórek, ale również pobudza krążenie i ułatwia penetrację substancji aktywnych w stosowanych kremach pielęgnacyjnych.

Kolejnym krokiem prawidłowej pielęgnacji jest zastosowanie odpowiedniego kremu. Kluczowym działaniem powinno być odpowiednie nawilżenie (np. za pomocą kwasu hialuronowego), ponieważ to utrata wilgoci ze skóry odpowiedzialna jest za jej wiotczenie i powstawanie zmarszczek. Można do tego celu wybrać krem przeznaczony specjalnie do tych partii ciała, ale nie będzie błędem używanie kremu stosowanego na co dzień do twarzy. Do innych substancji aktywnych, które powinien zawierać kosmetyk należą związki o właściwościach antyoksydacyjnych – chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami zapobiegają jej starzeniu, a także substancje ujędrniające i odżywcze. Krem powinien być oczywiście dobrany do wieku, ale również rodzaju cery i problemów, z którymi się borykamy. U osób młodych mogą się sprawdzić przede wszystkim kremy nawilżające, a u kobiet dojrzałych odżywcze oraz liftingujące. Preparat odżywczy o bogatej konsystencji lepiej jest nakładać na noc, w dzień natomiast nie wolno zapominać, że stosowany produkt powinien w swoim składzie zawierać filtr UV – około SPF 30, a podczas intensywnego przebywania na słońcu, np. na plaży, nawet SPF 50.

Na co dzień można również spryskiwać twarz i dekolt wodą termalną w sprayu, która charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi, ściągającymi i kojącymi, a raz na kilka dni dodatkowo zastosować maseczkę nawilżającą.

Masaż

Poza prawidłową pielęgnacją, ważnym elementem poprawiającym wygląd dekoltu jest masaż, który ujędrnia skórę, poprawia krążenie i ułatwia wchłanianie składników aktywnych kosmetyków. Najlepszym na to dowodem jest fakt, iż szyja mężczyzn wolniej się starzeje, rzadziej pojawiają się u nich w tych okolicach zmarszczki, a także podwójny podbródek – związane jest to właśnie z codziennym masażem, jaki wykonują podczas bardzo prostej czynności – golenia. Masaż najłatwiej jest przeprowadzić podczas nakładania kosmetyków. Aby dodatkowo mocno pobudzić krążenie można go wykonać używając do tego celu kostek lodu lub zastosować chłodny natrysk – skóra szyi i dekoltu lubi niskie temperatury.

Jędrny biust

Gwarancją pięknego dekoltu nie jest tylko młoda i zadbana szyja, ale również piękny biust. O jego wygląd można zadbać stosując odpowiednie kosmetyki ujędrniające i nawilżające przeznaczone do piersi. Nie mniej ważne są regularne ćwiczenia, jak na przykład damskie pompki i inne wzmacniające mięsnie klatki piersiowej, a także aerobik oraz pływanie. Dobroczynny wpływ na piersi ma również masaż manualny lub wykonany przy użyciu strumienia wody, najlepiej naprzemiennie ciepłego i zimnego. Biust nie lubi niektórych aktywności fizycznych, jak np. biegania, ale również spania na brzuchu oraz chodzenia bez biustonosza (również wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane w biustonoszu).

Wygląd biustu i dekoltu można też poprawić dzięki zastosowaniu odpowiedniego makijażu. Konturowanie tych okolic polega na użyciu ciemnego koloru w zagłębieniu pomiędzy piersiami, a jaśniejszego na ich wypukłościach, można dodatkowo użyć balsamu rozświetlającego, zawierającego np. drobinki złota.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza