Czy bezsenność sprzyja otyłości?

Bezsenna noc może spowodować w organizmie zmiany metaboliczne prowadzące do przybierania na wadze i zmniejszania masy mięśniowej.

Badania wykazały różnice w aktywności genów wpływających na produkcję białek związanych z absorpcją tłuszczów i proliferacją komórek. Okazuje się, że na ekspresję, czyli ujawnianie się genów, wpływ ma także styl życia. Zjawiska te opisuje epigenetyka. To nauka zajmująca się badaniem zmian ekspresji genów, które nie są związane ze zmianami w sekwencji nukleotydów w DNA. Ekspresja ta może być modyfikowana przez czynniki zewnętrzne i podlegać dziedziczeniu.

Po bezsennej nocy u uczestników odnotowywano podwyższony poziom zarówno metabolitów, jak i białek uczestniczących w procesie odkładania się tłuszczu. Jednocześnie zaobserwowano rozkład białek biorących udział w procesie budowania i regeneracji tkanki mięśniowej, a także zmiany w obrębie genów związanych ze stanem zapalnym, prowadzącym do rozwoju cukrzycy typu 2 i otyłości.

Idealny lek nasenny

Leki ziołowe na bazie ekstraktów alkoholowych spełniają wszystkie 10 kryteriów idealnego leku nasennego, który opublikowało polskie towarzystwo psychiatryczne.

Lekiem takim jest bez wątpienia Nerwobonisol, który zalecany jest w celu ułatwienia zasypiania: 2 łyżeczki leku + 4 łyżeczki wody bezpośrednio przed snem. Dawkowanie takie można powtórzyć także w przypadku, gdy bezsenność polega na tym, że zasypia się stosunkowo łatwo, ale wybudza się po kilku godzinach snu i nie można zasnąć ponownie.

informacja prasowa: Bonimed

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza