Ogólnoposki Kongres Młodej Farmacji na szóstkę!

Ogólnopolski Kongres Młodej Farmacji odbył się po raz szósty. Jednym z celów stawianych przed organizatorami jest pomoc przyszłym farmaceutom w aktywnym wchodzeniu na rynek pracy.

Na VI Ogólnopolski Kongres Młodej Farmacji, który odbył się w Warszawie, z niecierpliwością czekało ponad 120 studentów z całej Polski. Komitet Organizacyjny już od ponad roku prowadził intensywne przygotowania, aby uczestnikom niczego nie zabrakło. Dlatego tak miło nam słyszeć, że „oddział warszawski podszedł do zadania bardzo profesjonalnie, stawiając swoim następcom poprzeczkę bardzo wysoko”. Naszym celem było pokazanie całemu środowisku farmaceutycznemu, że studenci również chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polskiej farmacji.

Cenne wykłady

Sympozjum edukacyjne, na którym mieliśmy okazję zapoznać się z wyzwaniami i nowościami w branży, bardzo zainteresowało studentów. Nieczęsto mamy okazję wysłuchać wykładów tak znakomitych specjalistów. Swoje prelekcje wygłosili: Stanisław Kasprzyk (IMS Poland), Maciej Nowicki (fundacja Watch Health Care), Piotr Kula (Pharmaexpert) oraz profesor Maciej Małecki (kierownik Katedry Farmacji Stosowanej i Bioinżynierii WUM). Dzięki nim mieliśmy okazję zapoznać się z sytuacją panującą obecnie na polskim rynku farmaceutycznym oraz przyjrzeć się zaistniałym zmianom po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej. Po każdym wykładzie słuchacze zadawali pytania, co pokazuje, jak wiele chcielibyśmy jeszcze wiedzieć.

Przydatne warsztaty

Uzupełnieniem wykładów były warsztaty, częściowo przeprowadzone przez niedawnych absolwentów Wydziału Farmaceutycznego. Ich opowieści o tym, jak zdobywali doświadczenie zawodowe, zmotywowały nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Jak stwierdził jeden z trenerów: „Teoria i praktyka powinny iść razem, studenci wiedzą, że dziś nie wystarczy już teoria farmaceutyczna, ale warto słuchać praktyków”. Dzięki tym spotkaniom studenci mogli rozważyć, jaka ścieżka kariery będzie dla nich najlepsza, co wybrać spośród naprawdę wielu możliwości. Podczas warsztatów mieli także okazję dowiedzieć się, jak działają EMA oraz WHO, od osób, które współpracowały z tymi organizacjami.

Warsztaty miały również na celu podniesienie motywacji uczestników oraz doskonalenie ich umiejętności miękkich, czego niestety nie zapewnia na co dzień uczelnia. Dodatkowo niektóre z nich były przeprowadzone w języku angielskim, co spotkało się z entuzjazmem studentów, ponieważ dzięki temu mogli oni szkolić swoje umiejętności językowe. Zdobywanie extracurricular activities daje nam przewagę podczas poszukiwania pracy, dlatego niezmiernie nas cieszy, że członkowie Młodej Farmacji w pełni to rozumieją.

Konkurs

Przedostatniego dnia odbył się Konkurs Studenckich Prac Naukowych. Magdalena Zienkiewicz, jedna z uczestniczek, tak oceniła prezentacje swoich kolegów: „Zaprezentowane w konkursie prace były, moim zdaniem, zarówno ciekawe, jak i profesjonalne, mogące być dla studentów motywacją do podjęcia pracy naukowej”. Wysoki poziom prezentowanych prac oraz przedstawione wyniki dają nadzieję na dalszy rozwój medycyny i farmacji. Nam pozostaje się tylko cieszyć, że nasi koledzy chcą rozwijać się także w kierunku naukowym.

Nawiązanie kontaktów

Studenci mieli także okazję do rozmowy z przedstawicielami firm farmaceutycznych. Mogli dowiedzieć się od naszych partnerów między innymi o możliwości odbycia dodatkowych praktyk lub staży. Studenci mogli również nawiązać kontakty oraz zdobyć odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą dla przyszłych farmaceutów dodatkową motywacją w poszukiwaniu właściwej ścieżki kariery.

Kongres to świetna okazja do nawiązania kontaktów nie tylko z firmami farmaceutycznymi, ale też z innymi studentami z całej Polski. Mamy nadzieję, że integracja przyszłych absolwentów przełoży się na ich późniejszą współpracę w ramach instytucji pracujących na rzecz farmaceutów.

Jako Komitet Organizacyjny chcielibyśmy podziękować jeszcze raz wszystkim studentom oraz naszym partnerom, którzy przyczynili się do sukcesu, jaki odnieśliśmy, organizując kongres. Niezwykle miło było nam patrzeć, jak studencka idea przemienia się w wydarzenie, w które zaangażowana jest spora część środowiska farmaceutycznego. Życzymy sobie i innym, aby pojawiało się więcej wspólnych inicjatyw integrujących nasze środowisko zawodowe. Pamiętajmy: razem możemy więcej!

Success Message

Paulina Pyzik

Komitet Organizacyjny VI Ogólnopolskiego Kongresu Młodej Farmacji

Gdy po roku intensywnych przygotowań poprzedzających kongres patrzyłam na naszych uczestników wsłuchanych w słowa wykładowców, z zaangażowaniem uczestniczących w warsztatach i oblegających parkiet niemal do rana na uroczystej gali, poczułam, że warto było poświęcić tyle czasu i energii dla takiego efektu. Praca nad kongresem, szczególnie wśród tak niesamowitych ludzi, którzy tworzyli Komitet Organizacyjny, nie tylko dała mi ogromną satysfakcję, ale też wiele nauczyła.

Krzysztof Słomiak

student VI roku Farmacji, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Ogólnopolski Kongres Młodej Farmacji to idealna okazja do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu farmacji. Wraz z innymi studentami z całej Polski miałem okazję dyskutować na temat zawodu oraz sytuacji na rynku farmaceutycznym. Zdecydowanie sprzyja to integracji środowiska farmaceutycznego, które w ostatnich czasach przeżywa głęboki kryzys. Jako młodzi ludzie umiemy pokazać, że w jedności leży przyszłość tej profesji. Wewnętrzne spory i kłótnie jedynie obniżają prestiż bycia magistrem farmacji, a co za tym idzie, wpływają negatywnie na naszą przyszłość. Wysoki poziom części edukacyjnej był widoczny od pierwszej prezentacji. Prelegenci byli dobrze dobrani, a tematyka kongresu odpowiednio zróżnicowana. Dodatkowym, ważnym elementem kongresu była kolejna już edycja Konkursu Prac Naukowych, która była zorganizowana bardzo sprawnie. Tego typu wydarzenia powodują wzrost zainteresowania studentów tematyką naukową i jest to niewątpliwie świetna idea, która powinna być kontynuowana i promowana. Miałem przyjemność poznać konkurs jako uczestnik. Jest to coś, czego nie doświadcza się na co dzień, pracując w aptece. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się szeroką wiedzą, ale również organizatorom i jury, którzy utrzymywali wysoki poziom rywalizacji.

×

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza