Ruszyła X edycja kampanii społecznej „Piękna bo zdrowa”

Połowa pacjentek umiera w ciągu pięciu lat od wykrycia raka. Polska ma w tej kwestii jeden z najgorszych wyników w Europie. Jednak wczesne wykrycie choroby daje 100% gwarancję wyleczenia. Dlatego tak ważne są wszelkie kampanie uświadamiające kobietom ważność profilaktyki.

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości jest inicjatywą Idy Karpińskiej i kobiet, które tak jak ona walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy. Na własnej skórze odczuły, czego potrzebuje kobieta, która dowiaduje się, że jest chora. Organizacja stawia na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia. W tym roku odbywa się jubileuszowa, dziesiąta edycja flagowego projektu organizacji – kampanii „Piękna bo zdrowa”:

Ida Karpińska, prezes organizacji Kwiat kobiecości:

Kampania Piękna bo Zdrowa, ważna kampania dla kobiet, podczas której mówimy o profilaktyce, mówimy o badaniach profilaktycznych, mówi o cytologii i zachęcamy Panie do badań, ale również dajemy możliwość wykonania bezpłatnego badania. Dzisiaj odbywa się wyjątkowa sesja, ponieważ twarzami kampanii w tym roku są mężczyźni. Chcemy przez to powiedzieć kobietom, że jesteście wyjątkowe, jesteście ważne, że mężczyźni Was kochają. Dlatego badajcie się systematycznie, odwiedzajcie ginekologa, żebyście mogły być kochane, mogły realizować swoje marzenia i plany.

W 2012 roku Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości poszerzyła swoją działalność o zagadnienia związane z rakiem jajnika – nazywanym „cichym zabójcą.” Co roku diagnozuje się te chorobę u ponad 3500 kobiet, z czego aż 2500 umiera. Trudno go wykryć, trudno mu przeciwdziałać, jednak nie ma nic gorszego, niż bezczynność. Dlatego organizacja apeluje do kobiet w każdym wieku, żeby oprócz cytologii pamiętały też o dopochwowym USG, dzięki któremu można wykryć zmiany na jajnikach.

Mężczyźni ambasadorami akcji

Dotychczas, w każdej edycji występowały kobiety. Jednak w tym roku organizacja postanowiła ukazać problem raka szyjki macicy, zapraszając do współpracy mężczyzn. W tegorocznej edycji udział wzięli piosenkarze Dawid Kwiatkowski i Andrzej Piaseczny, dziennikarz Maciej Orłoś oraz aktorzy Cezary Pazura i Łukasz Konopka. Ambasadorzy nagrali również spot telewizyjny, który zachęca kobiety do dbania o własne zdrowie.

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, specjalne życzenia dla naszych Czytelniczek ma redaktor Maciej Orłoś:

Składanie życzeń, tak na marginesie, nie jest wcale takie łatwe. Ja mam łatwiej – biorę udział w akcji, która dotyczy zdrowia, w związku z tym, nawiążę do tego. Paniom w Dniu Kobiet życzę zdrowia, a co za tym idzie szczęścia i pomyślności – bo bez zdrowia, nie będzie wszystkich innych rzeczy, które ludzie sobie życzą.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza