Jak wcześnie można rozpoznać alergię?

Zwykle najwcześniej alergię można rozpoznać około 3. miesiąca życia. Im szybciej się ją zdiagnozuje, tym szybciej można dziecku pomóc. Alergia może jednak ujawnić się dopiero później, nawet dopiero w wieku dorosłym.

Alergię trudno zdiagnozować, szczególnie u dzieci. Nie można u nich wykonać wszystkich testów, gdyż dają niejednoznaczne wyniki. Dlatego u małych dzieci lekarz najczęściej rozpoznaje się alergię po objawach oraz wywiadzie alergicznym . Zadaje pytania m.in. o inne osoby chorujące na alergię w rodzinie.

Objawy uczuleń u niemowląt

U niemowlęcia najważniejsze z objawy sugerujące uczulenie to:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego

bóle brzucha, kolki, ulewanie pokarmu, biegunki, zaparcia, niechęć do jedzenia, luźne stolce ze śluzem, czasami z krwią. Oczywiście tego typu problemy mogą pojawić się też u dziecka, które nie ma alergii. Dzieje się tak, ponieważ przewód pokarmowy niemowlęcia nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo. U alergika tego typu objawy będą jednak silniejsze. Na przykład kolki będą występować nie tylko wieczorem, ale również o innych porach dnia. Nie skończą się też po 3. miesiącu, jak u zdrowego dziecka. Jak wykazują badania, u 10% dzieci cierpiących na kolki oraz u 40% niemowląt, które mają problemy z ulewaniem pokarmu, przyczyną jest właśnie alergia.

  • wysypka na skórze

Uczuleniowe zmiany skórne zwykle pojawiają się około 6. miesiąca życia (czasem wcześniej). Najczęściej są to: szorstkie policzki, wyglądające jak lakierowane, zaczerwienienia, wysypka. Na skórze głowy pojawia się ciemieniucha (żółte łuski), którą trudno wyleczyć. Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele. Zmiany często są swędzące, dlatego dziecko może być niespokojne, płakać, źle spać. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda zmiana skórna jest spowodowana alergią, podobne objawy mogą występować np. przy łojotokowym zapaleniu skóry. Dlatego dziecko powinno być dokładnie zbadane zarówno przez alergologa, jak przez dermatologa dziecięcego.

  • częste infekcje, np. nawracające katary, zapalenie ucha, krtani, oskrzeli, płuc

Charakterystyczne jest to, że przy tych „infekcjach” dziecko często nie ma gorączki. Gdy objawy dotyczą dróg oddechowych, alergia w wielu przypadkach pozostaje długo nierozpoznana, a dzieci są leczone antybiotykami. Powoduje to dodatkowo spadek odporności. Zapadanie na kolejne infekcje jest jeszcze częstsze, a poza tym uszkadza się przewód pokarmowy. Tymczasem, jak wynika z badań prowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi, zaledwie 1/3 alergicznych dzieci jest właściwie diagnozowanych i leczonych.

  • płaczliwość, rozdrażnienie, trudności w zasypianiu, częste budzenie się

Uczulone dziecko jest niespokojne, gdyż np. swędzi je skóra lub nos, jeśli ma katar.

wstrząs anafilaktyczny (może pojawić się duszność, kaszel, obrzęk naczynioruchowy)

Może stanowić zagrożenie życia. Trzeba zawieźć dziecko natychmiast do szpitala. Na szczęście u dzieci wstrząs anafilaktyczny zdarza się tylko wyjątkowo, np. w wyniku ugryzienia przez pszczołę.

Katarzyna Pinkosz

Konsultacja medyczna: dr Leszek Olchowik pediatra, alergolog i pulmonolog

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza