Paweł Łęgosz
fot. archiwum

Urazy mięśni

Dla osób nieprzyzwyczajonych do wysiłku fizycznego, intensywny ruch, związany np. ze spacerem po górach, powoduje urazy mięśni.

Wspomniany spacer po górach może spowodować przeciążenie głównie mięśni podudzia i obrzęk łydek. Mięsień puchnie, pojawia się ból z powodu przekrwienia. Dochodzi do tzw. przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych na skutek przeciążenia, co objawia się piekącym bólem. Najlepiej wówczas zastosować zimne okłady, odciążenie, uniesienie bolącej kończyny, by krew szybciej odpływała. Jeśli dolegliwości są silne, można przez 2-3 dni zastosować leki przeciwbólowe (NLPZ) oraz miejscowo maści przeciwbólowe.

W przypadku stłuczenia leczenie polega położeniu na bolesne miejsce zimnego okładu (np. z lodu) lub spryskaniu go tzw. suchym lodem oraz zastosowaniu opaski elastycznej (działa zapobiegawczo, by nie utworzył się krwiak). Takie leczenie należy stosować przez 2-3 dni. Można również w bolesne miejsce stosować miejscowo maści przeciwbólowe, najlepiej z dodatkiem heparyny, by krwiak jak najszybciej się rozpuścił i nie doszło do jego zwłóknienia, gdyż powoduje to dolegliwości bólowe.

Skutecznie też działają żele, w których substancją czynną jest ketoprofen. Zmniejsza on zapalenie, a przez to redukuje ból. Są też dostępne hydrożelowe plastry chłodzące, np. z mentolem, które ochładzając miejsce urazu, zmniejszają objętość wynaczynionej krwi, jednocześnie redukując ból towarzyszący urazowi.

W przypadku naciągnięcia mięśnia spowodowanego urazem miejscowy ból o charakterze kurczu, jest na tyle silny, że pacjent zgłasza się do ortopedy. Po badaniu wskazane jest wykonanie USG, by sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia mięśnia, a jeśli tak, to jak jest ono duże. Wykonuje się również RTG, by nie przeoczyć złamania. Jeśli jest to tylko naciągnięcie, to leczenie wygląda podobne, jak przy stłuczeniu.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku naderwania mięśnia. Dochodzi wówczas do rozerwania dużej liczby włókien mięśniowych. Pojawia się silny ból. Konieczne jest wykonanie USG i RTG. Jeśli pojawia się krwiak, trzeba go jak najszybciej zaaspirować, a następnie założyć opaskę elastyczną i unieruchomić kończynę w stabilizatorze lub w opatrunku gipsowym. Unieruchomienie trzeba stosować w zależności od stopnia uszkodzenia mięśnia, ale już w tym okresie konieczna jest też fizjoterapia: krioterapia, laseroterapia.

W przypadku rozerwania mięśnia, czyli całkowitego przerwania włókien mięśnia lub ścięgna, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Pacjent ma silne dolegliwości bólowe, uszkodzenie mięśnia jest wyczuwalne. Konieczne jest RTG, USG, można również wykonać rezonans magnetyczny. Rozerwanie mięśnia wymaga leczenia chirurgicznego.

Jeśli ból jest przewlekły, może okazać się konieczne podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ich przyjmowanie powinno być jednak poprzedzone konsultacją lekarską.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza