Ferdynand Karo w Muzeum Częstochowskim

„Dziedzictwo kulturowe warszawskiego farmaceuty Ferdynanda Karo na tle inwentaryzacji świata” w Muzeum Częstochowskim

19 lutego (piątek), godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Dziedzictwo kulturowe warszawskiego farmaceuty Ferdynanda Karo na tle inwentaryzacji świata” w Muzeum Częstochowskim (Ratusz, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45 a).

Ferdynand Karo – farmaceuta, wielki zapomniany badacz flory Polski i Syberii. Urodził się w 1845 roku w Brześciu Litewskim jako syn włoskiego emigranta. Po krótkim okresie warszawskim rodzina Karo przeniosła się do Czarnego Lasu koło Częstochowy. W latach 1874-1880 prowadził jedną z trzech aptek w XIX wiecznej Częstochowie, przy ulicy Panny Maryi 30 (obecnie Aleja Najświętszej Maryi Panny 26).

Karo prowadził także badania botaniczne na terenie Częstochowy i okolic. Jego praca pt. Flora okolic Częstochowy z 1881 roku to pierwsze fundamentalne dzieło florystyczne dla regionu częstochowskiego, które stanowi punkt odniesienia do współcześnie prowadzonych badań botanicznych.

Karo był wybitnym polskim florystą, który podczas 20 lat spędzonych na Syberii badał florę syberyjską. Po powrocie do kraju był związany z Muzeum Farmaceutycznym w Warszawie i Warszawskim Towarzystwem Farmaceutycznym. Zmarł w 1927 roku w Konstancinie pod Warszawą.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Farmacji, oddziałem Muzeum Warszawy, dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na ekspozycji zaprezentowane będą m.in. oryginalne archiwalia, karty zielnikowe F. Karo, repliki roślin w technice 3D (edukacja dla niewidomych), a także stół multimedialny i filmy. Dla dzieci i dorosłych zostanie przygotowana oferta mini-klubiku filmowego – pokazy filmów przyrodniczych, nagrodzonych w trakcie XVI Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego w Łodzi. Dzieciom i młodzieży proponujemy zajęcia edukacyjne.

Ewa Kaczmarzyk

Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego

ferdynand-karo-0
Fot. 1. Ferdynad Karo

ferdynand-karo-czestochowa

Fot. 2. Pocztówka z lat międzywojennych, przedstawiająca Aleję NMP 26 (ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego)

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza