Znowu będziemy kształcić techników farmaceutycznych

Środowisko farmaceutów z aprobatą przyjęło deklarację Marcina Czecha, dotyczącą wznowienia kształcenia techników farmaceutycznych. Jednocześnie organizacje deklarują pełne wsparcie dla rozwoju tego zawodu w Polsce.

Marcin Czech, wiceminister zdrowia:

Chciałbym potwierdzić, że w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace, które mają na celu przywrócenie kształcenia techników farmaceutycznych. W kontakcie z Ministerstwem Edukacji Narodowej będziemy wypracowywać stosowne przepisy w tym zakresie. Stoimy na stanowisku, że oba zawody mają swoją rolę. Oba są niesłychanie ważne, potrzebne pacjentom i oba są częścią systemu ochrony zdrowia.

Dzisiejszą deklarację wiceministra Czecha oceniamy pozytywnie. Organizacje pracodawców stoją na stanowisku, że decyzja o wygaszeniu kształcenia techników farmaceutycznych, podjęta przy aprobacie korporacji aptekarskiej, była błędna.

Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET
zatrudniającej w całej Polsce ponad 8 tysięcy techników farmaceutycznych:

Tak jak nie ma szpitala, w którym pracują sami lekarze, a nie ma w nim pielęgniarek, tak nie ma apteki, gdzie pracują sami farmaceuci, a nie ma tam techników. Dlatego wiemy, jak ważny, odpowiedzialny i potrzebny pacjentom jest zawód technika farmaceutycznego. Ministerstwo Zdrowia może liczyć z naszej strony na wszelkie niezbędne wsparcie dla rozwoju tego zawodu. Jesteśmy za podnoszeniem kwalifikacji techników i ich odpowiedniego umiejscowienia w systemie ochrony zdrowia.

Jednocześnie organizacje pracodawcze doceniają wsparcie, jakiego minister Marcin Czech udzielił na posiedzeniu Komisji Zdrowia właścicielom punktów aptecznych i prowadzącym je technikom.

Marcin Czech, wiceminister zdrowia:

Chcemy, aby punkty apteczne nadal istniały. Nikomu nie zabierzemy uprawnień zawodowych. Te punkty są bliżej ludzi, którzy potrzebują leków.

informacja prasowa: Konfederacja Lewiatan

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza